АнамнезБлог

Жиліна Т. Повернення мови.

Керівник служби фізичної реабілітації
міського центру нейрореабілітації КМКЛ № 18
Тетяна Анатоліївна Жиліна

 

Повернення мови

Цей клінічний випадок вже був представлений логопедичною службою МЦНР на засіданні  Асоціації, де обговорювалися проблеми спастичності у пацієнтів з ураженням нервової системи. Продублювати його у блозі я вирішила тому, що даний випадок не тільки демонструє якісну допомогу складному хворому, а і є добрим прикладом  мультідисціплінарного підходу у нашій роботі.

Отже,  хворий Л.,31рік, інвалід 1 групи. З народження хворіє на важку форму  ДЦП: змішана форма  (гіперкінетино-спастична) у вигляді комбінованих гіперкінезів по типу хореоатетозу та м’язової дистонії, спастичного тетрапарезу, з порушенням функції ходи та самобслуговання, помірною дизартрією. Двічі на рік проходить курс лікування у міському центрі нейрореабілітації.

Слід сказати, що незважаючи на важку хворобу, Л. – великий оптиміст, завжди усміхнений і відкритий до спілкування.  Має вищу освіту.  В нього багато друзів та різноманітних захоплень (він  добре володіє комп’ютером, чудово грає в шахи, захоплюється грою Го, пише картини), Л. постійно можна бачити на баскетбольних матчах: він дуже емоційно вболіває за улюблену команду і навіть є її талісманом. Як він сам про себе говорить: « Я є юрист та оптиміст!»

Під час останнього поступлення Л. у наш центр, відразу привернуло  увагу значне підсилення  гіперкінезів та загального м’язового тонусу, у тому числі  м’язів обличчя. Мати пацієнта розповіла, що сталося це відразу після того, як Л. пережив емоційно важку ситуацію, пов’язану з втратою рідної людини. А  за місяць до поступлення на реабілітацію, Л. перехворів на вірусну інфекцію і  його стан ще більше погіршився.

При поступленні Л.  скаржився на значні труднощі при мовленні та жуванні, гіперсалівацію  та підтікання слини з лівого кута рота. Об’єктивно: дуже погано зрозуміла мова, виражені гіперкінези, асиметрія обличчя, гіпертонус м’язів правої половини обличчя, гіпотонус –лівої, постійно обнажає верхній зубний ряд.  Незважаючи на оптимістичний погляд на життя Л., було помітно, що цей стан його турбує та дратує.

Окрім медикаментозного лікування, для вирішення артикуляційних проблем Л., нами застосовувалися   мануальна корекція жувальних м’язів, кінезіотейпування  жувальних та мімічних м’язів. Вже після першої процедури мануальної корекції  з кінезіотейпуванням у пацієнта  значно зменьшився гіпертонус  м’язів правої половини обличчя, що надало йому можливість вільніше рухати нижньою щелепою, губами, язиком  і  якісніше виконувати артикуляційні вправи. За три тижні перебування Л. на реабілітаційному лікуванні мануальна корекція м’язів обличчя  йому проводилася двічі, процедура кінезіотейпування – майже щодня, артикуляційну та дихальну гімнастики  з багаторазовим повторюванням вправ Л. виконував двічі на день.

Як результат: у пацієнта  майже непомітною стала асиметрія обличчя, верхній зубний ряд  став повністю прикритий верхньою губою, з кута роту перестала підтікати слина, мова пацієнта стала достатньо зрозумілою. Сам Л. був дуже задоволений тим, що його мову знов розуміють і що він більше не має проблем під час пережовування твердої їжі. Додому Л.  виписався у доброму гуморі,  з новими планами на майбутнє, з думками  про очікуючий на нього вдома м’ясний стейк та з твердою обіцянкою самостійно  виконувати  дихальні та артикуляційні вправи щодня.