БлогДля пацієнтів

Середа Ю. Як розпізнати перші ознаки інсульту?

Середа Юрій Володимирович

Лікар кардіолог  ОП САНАТОРІЙ «ЧЕРВОНА КАЛИНА»

м. Рівне

 

 

Як розпізнати перші ознаки інсульту?

На теперішній час інсульт є серйозною проблемою для людей у всьому світі, і вважається третьою найбільш поширеною причиною смерті, а також основною причиною виникнення інвалідності у людей. За даними всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) причиною понад 80% смертності  є такі захворювання, як інсульт та інфаркт. Тому, важливо знати кожному перші ознаки гострого порушення мозкового кровообігу.

Інсульт – це захворювання, пов’язане з порушенням кровотоку через судини мозку, що викликає ушкодження і загибель нервових клітин. Гостре порушення мозкового кровообігу характеризується раптовим початком мозкової дисфункції протягом більше 24 годин. Ці порушення можуть бути як фокусними (тобто, у вигляді порушень рухів, ходьбі та чутливості), так і узагальненими (наприклад, кома).

Види інсульту

Ішемічний інсульт – найбільш часта причина недуги (він зустрічається в 80% випадків), яка виникає в результаті закриття артерії і дає обмеження припливу крові до мозку. Причиною ішемічного інсульту зазвичай є атеросклеротичний процес з участю артерій, які постачають кров’ю головний мозок (сонної або хребетної), або самих мозкових артерії.

Геморагічний інсульт – кровотеча, яка пов’язана з розривом внутрішньочерепних судин. У більшості випадків це відбувається як результат ускладнення при гіпертонії.

Фактори, які призводять до даного захворювання: в першу чергу це первинні захворювання, які мають певний зв’язок : гіпертонія, цукровий діабет, підвищений рівень холестерину, порушення серцевого ритму, атеросклероз і інші сердцево-судинні захворювання,аневризми судин головного мозку, зайва вага, шкідливі звички, малорухомий спосіб життя.

 

Перші ознаки інсульту залежать від того місця в мозку в якому був крововилив або пошкодження тканин. Наш мозок складається з двох півкуль, кожна з яких відповідає за контроль та активність протилежної сторони тіла. Пошкодження однієї півкулі призводить до порушень у функціонуванні протилежної сторони тіла. Таким чином, ліва півкуля мозку призводить до проблем в правій стороні тіла і навпаки.

 

Перші ознаки інсульту можуть з’явитися наступними симптомами:

– раптова слабкість;

– параліч або оніміння м’язів обличчя, кінцівок (часто з одного боку);

– порушення мови;

– погіршення зору;

– сильний різкий головний біль;

– запаморочення;

– втрата рівноваги і координації,

– порушення ходи.

Інсульт – це захворювання, яке вимагає негайної медичної допомоги, тому завданням кожного розпізнати симптоми цього захворювання за допомогою простого тесту:

– попросіть людину посміхнутися,

– підняти руки,

– повторити за вами якусь фразу.

Якщо посмішка на обличчі буде несиметричною, ви помітите слабкість м’язів рук або проблеми з мовленням, то мова йде про предвісники інсульту.

При перших ознаках інсульту, потрібна невідкладна медична допомога! Своєчасне виявлення перших ознак інсульту та надання медичної допомоги може звести до мінімуму пошкодження головного мозку і не допустити можливі ускладнення.

При виявленні у людини ознак інсульту, необхідно:

– викликати швидку допомогу.

– надати людині першу медичну допомогу.