БлогДля пацієнтів

Гавінська С. Ерготерапія – важлива частина реабілітаційного процесу

Гавінська Світлана Вікторівна

Фізичний реабілітолог Міського центру нейрореабілітації

 

 

 

Ерготерапія –  важлива частина реабілітаційного процесу

Сучасна методика медичної реабілітації – ЕРГОТЕРАПІЯ, яка ефективна при відновленні пацієнтів з порушеннями рухових функцій.

Ерготерапія означає зцілення через діяльність.

Ерготерапія – активний метод відновлення працездатності людини.

Завдання ерготерапії в широкому розумінні  -це адаптувати людину з вадами  до  повсякденного життя, зробити її максимально незалежною від сторонньої допомоги.

В вузькому розумінні  –навчити самообслугованню,  відновити рухи кисті та пальців. Серед інших спеціальностей фізичної реабілітації,  ерготерапія достатньо молода.  Вважається, що з’явилася вона після першої світової війни.

    

У західних країнах ерготерапія має назву окупаційна терапія, але через неприємні асоціаїі із словом окупаціяї, цей термін не прижився ні в Україні,  ні в Росії, ні в Білорусі. Також відпав радянський термін «трудотерапія», через асоціацію з примусовою працею  у таборах. Тому і використовується термін«ерготерапія», який походить  від латинського слова  «еrgon» – тобто праця,  діяльність і грецького слова «therapia» – лікування.

Ерготерапія може проводитись як індивідуально, так і у групах. Для будь-якого методу ерготерапії характерний індивідуальний і комплексний підхід до пацієнта, в залежності від діагнозу та наявності функціонального дефіциту. Ерготерапія включає в себе лікувальну гімнастику, яка тренує дрібну моторику і систему координації. Вправи на відновлення або вдосконалення дрібної моторики залучають до роботи малі та середні м’язові групи.

Дрібна моторика –  сукупність скоординованих дій нервової,  м’язевої  і кісткової систем, часто – в поєднанні із зоровою системою для виконання точних рухів кистями і пальцями рук.

В Міському центрі нейрореабілітації я проводжу заняття з пацієнтами груповим методом, а в вільний від занять та процедур час, пацієнти самостійно займаються на спеціально виготовлених ерго-столах.

В основному я намагаюся підібрати вправи, які несуть під собою практичну спрямованість (перекладання камінчиків, пластикових стаканчиків, скручування килимків для суші, складання пазлів і конструктора, використовую розвиваючі дитячі кубики, мозайку, прищіпки та багато ін. ).

В основі ерготерапії лежать  щоденні тренування побутових і довільних рухів, відновлення навиків.

Помилки в ерготерапії:

  1. Відкладання занять на потім;
  2. Не систематичні заняття;
  3. Перенавантаження пацієнта;
  4. Помилково рахується, що дрібну моторику можна відновити тільки завдяки дорогому обладнанню.