БлогДля пацієнтівФахівцям

Півнєв О.А. Позиціонування хворого без помилок – перший крок до відновлення

 

Півнєв Олексій Андрійович

Фізичний реабілітолог Міського центру нейрореабілітації КМКЛ 18

       

Позиціонування хворого без помилок – перший крок до відновлення

У перший місяць після інсульту хворому доводиться довго лежати в ліжку. Якість його подальшого життя і те, наскільки пацієнт зможе відновити свої здібності, багато в чому залежить від правильного догляду. У ранні терміни післяі нсульту найкраща допомога, це — лікування положенням.

    

Під лікуванням положенням розуміються спеціальні «укладання» кінцівок, а іноді і всього тулуба в коригуючі положення за допомогою різних  пристроїв: лонгеток, фіксуючих пов’язок і ін. Лікування положенням направлено на те, щоб попередити або усунути патологічну позицію в одному або декількох суглобах або групі м’язів.

Надання оптимального положеннятілунерухомого хворого допомагає:

 • запобігти формуванню м’язово – скелетних деформацій;
 • попередити розвиток пролежнів;
 • попередити порушення крово – і лімфообігу;
 • сприяти відновленню імпульсації від пропріорецепторов м’язів ісухожиль, тимчасово втраченних після інсульту;

Неправильне положення в ліжку призводить до розвитку м’язової ригідності, обмеження обсягу рухів і м’язових ретракцій. Ці порушення ще більше погіршують стан безпорадності, викликаний інсультом .

Правильне положення пацієнта в ліжку слід постійно контролювати і змінювати кожні 2 год. Варіанти позицій можуть бути найрізноманітнішими — від положення лежачи на спині до положення лежачи по черзі на кожному боці.

    

У кожній з позицій суглобам і окремим частинам тіла надають нове положення, в результаті чого, імпульсація, яка прямує від рецепторів м’язів в головний мозок, постійно змінюється аналогічно тому, як це відбувається при нормальній руховій активності. Тільки постійна зміна положень забезпечить різноманітну стимуляцію, яка допоможе відновленню втрачених функцій.

Укладання пацієнта в положення лежачи

Правильно

Неправильно

Укладання в положення лежачи на спині. Паралізовану руку кладуть на подушку так, щоб вона знаходилася на одному рівні в горизонтальній площині. Потім руку відводять в сторону під кутом 90° (при болях починають з меншого кута відведення, поступово збільшуючи його до 90°), випрямляють і повертають назовні. Кисть з розігнутими і розведеними пальцями фіксують лонгеткою, а передпліччя — мішечком з піском або сіллю масою близько 0,5 кг (в якості лонгетки можна використовувати який-небудь легкий матеріал — фанеру, легкий метал, обтягнуті марлею).

Паралізовану ногу згинають у колінному суглобі на 15-20° і підкладають під нього валик. Стопу згинають під прямим кутом і утримують в такому функціонально вигідному положенні.

Правильно 

Укладання хворого в положення на здоровому боці. При такому укладанні паралізованим кінцівкам надають зігнуте положення. Руку згинають у плечовому і ліктьовому суглобах і поміщають на подушку, ногу — в тазостегновому, колінному і гомілковостопному суглобах, поміщаючи на іншу подушку. Якщо м’язовий тонус не підвищився, укладання в положенні на спині і здоровому боці змінюють кожні 1,5-2 год. У випадках раннього і вираженого підвищення тонусу лікування положенням на спині триває 1,5-2 год, а на здоровому боці — 30-50 хв.

Укладання хворого в положення на хворому боці

 • Плече ураженої руки витягнуто вперед;
 • Уражена нога випрямлена в кульшовому і трохи зігнута в колінномусуглобах;
 • Стопа ураженої ноги не повинна ні в що упиратися.               

Укладання в положеннялежачи на животі

 • Голова повернута в здорову сторону;
 • Паралізована рука піднятавгору і витягнута вперед;
 • Паралізоване стегно випрямлене, в той час як здорова нога трохизігнута;
 • Гомілка повинна лежати на подушці.

При відсутності правильного догляду, у інсультних хворих паралізована рука притискається до тіла, пальці стискаються в кулак, паралізована нога повертається назовні, стопа висить і повертається всередину. Щоб цього уникнути, лікування положенням після інсульту слід починати з перших же днів і протягом усього часу, поки хворий знаходиться в ліжку.

.