БлогФахівцям

Вправи з допомогою особи, що здійснює догляд для поліпшення результатів після інсульту

Опубліковано: 21 Грудня 2016
автори: Vloothuis JDM, Mulder M, Veerbeek JM, Konijnenbelt M, Visser-Meily JMA, Ket JCF, Kwakkel G,
van Wegen EEH
Основна Група Кокранівських Оглядів: Stroke Group
Питання огляду
Який вплив виконання вправ після інсульту разом з особою, яка здійснює догляд, на результат у людей з інсультом і навантаження на доглядаючих осіб?
Актуальність
Інсульт — основна причина набутої інвалідності у дорослих. Дослідження показали, що чим більше часу приділяється вправам в перші тижні і місяці після інсульту, тим краще йде відновлення функцій. У зв’язку з нестачею персоналу і ресурсів на практиці приділяти багато часу вправам в цьому періоді складно. Один з методів, що дозволяють приділяти більше часу вправам у людей з інсультом, — це залучення в тренувальний процес осіб, що здійснюють догляд. В процесі занять лікар навчає пацієнта і доглядаючу особу і проводить періодичну оцінку за планом.
Характеристика досліджень
Ми виявили 9 клінічних випробувань на жовтень 2015 року, різні форми занять з доглядачами, порівнювали зі звичайним доглядом, відсутністю лікування (втручання) або іншим втручанням без залучення доглядаючої особи.
Основні результати
Ми включили в цей огляд 333 пари “пацієнт-доглядач”. Ми виявили випробування, в яких вправи разом з доглядаючими особами були предметом дослідження (CME-core). Крім того, ми виявили дослідження, в яких особами, що здійснююють догляд, здійснювалися інші, раніше вже проведені втручання.
У другому випадку було складно відокремити ефект вправ спільно з доглядаючими особами від ефекту інших втручань.
Ми знайшли докази, що вправи з допомогою доглядаючих осіб могли надавати позитивний вплив на статичну рівновагу пацієнта (докази низької якості) і якість життя (докази дуже низької якості) безпосередньо після втручання. У довгостроковій перспективі, ми знайшли докази дуже низької якості
на користь позитивного впливу відстані, пройденої пішки. Ми виявили докази низької якості на користь контрольної групи щодо швидкості роботи кистей і рук.
Ми не виявили значущих побічних або позитивних ефектів щодо навантаження на доглядаючих; ми оцінили якість цих доказів як помірне (після втручання) і дуже низьке (в довгостроковій перспективі). Ми також не виявили значущих ефектів щодо базової (основної) повсякденної активності, такі як одягання або прийом душа, після втручання (помірна якість доказів), або в подальшому (низька якість доказів).
Крім того, ми не виявили значущих ефектів щодо розширеної повсякденної активності, а саме приготування їжі, або робота в саду, після втручання або в подальшому (в обох випадках — низька якість доказів).
При аналізі CME-core ми виявили докази помірної якості на користь позитивного впливу вправ за допомогою доглядача на основну повсякденну активність.
Можна зробити висновок, що вправи з допомогою особи, що здійснює догляд, можуть виявитися багатообіцяючою формою лікування на додаток до звичайної допомоги та догляду.
Якість доказів
Число включених випробувань було невеликим, а якість доказів варіювало від дуже низького до помірного. У зв’язку з цим, варто з обережністю інтерпретувати результати.